Youro Song Contest 2

From yourosongcontest
Jump to: navigation, search
Youro Song Contest 2
Moo
Utona.png
Dates
Semi-final 1 25 August 2016
Semi-final 2 25 August 2016
Final 5 September 2016
Host
Venue Ethanthova Arena
Host City Utona Ethanthova
Host broadcaster  Utona UTV
Participants
Number of entries 38
Debuting countries  Asgardia
 Feurison
 Hispanvs Terra
 Llama Republic
 Saint-Milo
 Vallésta
 Venusia
Withdrawing countries  Chanpenia and Lothringe
 Glasgowia
 Laranjeiras
 Northern Slavonia
Vote
Voting system Each country awards two sets of 12, 10, 8–1 points to their 10 favourite songs: one from their professional jury and the other from televoting.
Winning song  Séneca
Aurora - Running With The Wolves
Youro Song Contest
◄1 2 3►

The Youro Song Contest 2 was the 2nd edition of Youro Song Contest and was hosted in Ethanthova, Utona, after their victory in the 1st edition with the song Couldn't Belive performed by Broods. This was the very first time that Utona hosted the contest. 38 countries competed in this edition, and Asgardia, Feurison, Hispanvs Terra, Llama Republic, Saint-Milo, Vallésta and Venusia competed for the first time. 4 countries from the previous edition did not compete in this edition. Chanpenia and Lothringe and Laranjeiras failed to vote in the final of Youro Song Contest 1 and were therefor not eligible to compete in this edition, while Glasgowia and Northern Slavonia did not send a song.

The top 5 of the previous edition, Utona, Calf Tides, SénecaVijamar and Uff Da were directly qualified to the final, while the rest of the competing countries were split into two semi finals of 17 and 16 countries. 11 songs qualified from each semi final, and the final consisted of 27 countries. The winner was Séneca with the song Running With The Wolves, performed by AURORA and this was the first time that Séneca had won the contest. The song won with a total of 149 points, only 9 more points than the runner-up from Destiny while Vijamar, Phoenix Bay and Blefuscu completed the top 5.

Location[edit | edit source]

The event took place in Ethanthova Arena in Ethanthova, Utona, which has a capacity of approximately 18,500 attendees.

Bidding phase[edit | edit source]

Two main venues were announced as possible venues for the competition to be held. The national broadcaster and the YBU announced the conditions under which cities and venues could announce their interest in hosting the contest.

  • The host city had to be near a major airport.
  • The venue must be available for at least six weeks before the contest and one week after the conclusion of the contest
  • The venue must not be open-air, but an air-conditioned building with a capacity of at least 10,000 and a minimum ceiling height of 15 metres (49 ft), insulated for sound and light.
  • The green room must be located as close to the arena as possible (or within it), with a capacity of 300.

     Host venue

City Venue Capacity
Ethanthova Moo Stadium 16,500
Ethanthova Arena 22,000

Participations[edit | edit source]

Semi 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Arcorar Nolwenn Leroy Tri Martolod 2 90
2  Platonia Darren Espanto Starlight 13 47
3  The Kaju's Delta Goodrem ft. Gizzle Enough 10 50
4  Fire Island Maître Gims Est-ce que tu m'aimes ? 7 70
5  Xenxusia Mary N'Diaye Big Dreamer 11 47
6  Hastwyn Dua Lipa Hotter Than Hell 3 79
7  Asgardia Helene Bøksle Bifröst 4 76
8  Llama Republic Kerli Diamond Hard 5 72
9  Homodouple INNA Yalla 15 37
10  Dead Island The Rescues Be My Cure 14 45
11  Destiny Katy Perry Rise 1 90
12  Saint-Milo Ayneed Perdu 6 72
13  Schneidsen-Dresselstein Mark Forster Wir sind groß 16 28
14  Kashykia Peter Hollens & Lindsey Stirling Skyrim 9 52
15  Folklandia Eleftheria Eleftheriou Nuxtes Kaftes 12 47
16  Phytopia Kadie Elder First Time He Kissed a Boy 8 57
17  Hispanvs Terra Fangoria Retorciendo Palabras 17 27

Semi 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Vaguelone Bay Crystal Fighters You & I 9 51
2  Shotländ Alesso ft. Tove Lo Heroes (We Could Be) 3 69
3  Southern Slavonia Lana Jurčević Ludo Ljeto 8 55
4  Bartistan Priyanka Chopra ft. Will.i.Am In My City 7 59
5  Hexius That Poppy Money 5 65
6  Vallésta Laritza Bacallao Que Suenen Los Tambores 13 38
7  Zänä Møme ft. Merryn Jean Aloha 15 26
8  Phoenix Bay The Veronicas You Ruin Me 2 72
9  Sakamichiland Bring Me The Horizon Avalanche 14 36
10  Limania Ezio Oliva El Calendario 4 65
11  Aldmeri Dominion Lawson Taking Over Me 11 44
12  Blefuscu Despina Vandi Ola Allazoun 1 85
13  Taurunia Arash ft. Rebecca Suddenly 16 48
14  Venusia Kungs vs Cookin’ on 3 Burners This Girl 6 63
15  Mexerica Mayumi Tachibana Kanashimi no Belladonna 10 46
16  Feurison Ewert and The Two Dragons Good Man Down 12 41

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Llama Republic Kerli Diamond Hard 15 72
2  Bartistan Priyanka Chopra ft. Will.i.Am In My City 19 62
3  Séneca AURORA Running With The Wolves 1 149
4  Vaguelone Bay Crystal Fighters You & I 24 44
5  Kashykia Peter Hollens & Lindsey Stirling Skyrim 16 69
6  Arcorar Nolwenn Leroy Tri Martolod 12 82
7  Vallésta Laritza Bacallao Que Suenen Los Tambores 21 60
8  Venusia Kungs vs Cookin’ on 3 Burners This Girl 17 68
9  Limania Ezio Oliva El Calendario 20 62
10  The Kaju's Delta Goodrem ft. Gizzle Enough 25 42
11  Mexerica Mayumi Tachibana Kanashimi no Belladonna 27 32
12  Destiny Katy Perry Rise 2 138
13  Xenxusia Mary N'Diaye Big Dreamer 14 75
14  Shotländ Alesso ft. Tove Lo Heroes (We Could Be) 22 60
15  Calf Tides Jessica Mauboy Never Be The Same 6 102
16  Southern Slavonia Lana Jurčević Ludo Ljeto 10 84
17  Uff Da Against The Current Wasteland 7 98
18  Hexius That Poppy Money 26 42
19  Blefuscu Despina Vandi Ola Allazoun 5 103
20  Hastwyn Dua Lipa Hotter Than Hell 13 78
21  Phoenix Bay The Veronicas You Ruin Me 4 106
22  Utona Calvin Harris ft. Ellie Goulding Outside 23 51
23  Fire Island Maître Gims Est-ce que tu m'aimes ? 11 84
24  Vijamar Years & Years King 3 124
25  Saint-Milo Ayneed Perdu 9 95
26  Asgardia Helene Bøksle Bifröst 8 96
27  Phytopia Kadie Elder First Time He Kissed a Boy 18 65

Scoreboards[edit | edit source]

Semi final 1[edit | edit source]

Draw Country Place Total Arcorar Platonia The Kaju's Fire Island Xenxusia Hastwyn Asgardia Llama Republic Homodouple Dead Island Destiny Saint-Milo Esdonia Kashykia Folklandia Phytopia Hispanvs Terra
1  Arcorar 2 90 x 6 5 12 12 5 7 12 8 10 1 12
2  Platonia 13 47 x 2 10 12 3 4 4 3 2 7
3  The Kaju's 10 50 7 3 x 5 6 7 4 4 4 1 3 5 1
4  Fire Island 7 70 8 10 x 4 3 1 2 8 6 8 7 3 10
5  Xenxusia 11 47 2 5 4 x 8 4 1 1 5 7 8 2
6  Hastwyn 3 79 3 10 1 8 3 x 3 1 8 10 10 5 6 7 4
7  Asgardia 4 76 10 8 7 2 x 7 5 3 4 10 12 8
8  Llama Republic 5 72 12 7 3 2 x 10 12 5 1 12 8
9  Homodouple 15 37 5 4 6 x 6 2 3 8 3
10  Dead Island 14 45 7 8 1 8 3 x 6 6 6
11  Destiny 1 90 12 4 10 10 7 8 12 2 x 5 4 6 10
12  Saint-Milo 6 72 6 6 6 2 12 6 8 x 10 4 5 7
13  Schneidsen-Dresselstein 16 28 12 5 2 2 x 2 5
14  Kashykia 9 52 8 2 12 10 6 2 x 7 2 3
15  Folklandia 12 47 4 4 3 1 2 10 7 3 1 12 x
16  Phytopia 8 57 1 1 7 5 6 12 7 1 12 1 x 4
17  Hispanvs Terra 17 27 5 1 5 6 10 x

Semi Final 1 International Jury[edit | edit source]

Place Country Total Uff Da Calf Tides Séneca Utona Vijamar Sakamichiland Southern Slavonia
1  Asgardia 40 8 7 4 4 10 7
2  Fire Island 39 12 6 8 8 3 2
3  Destiny 37 10 12 3 2 10
4  Xenxusia 36 12 12 12
5  Phytopia 29 12 2 10 5
6  Homodouple 24 2 2 6 7 1 6
7  Dead Island 23 4 10 1 5 3
8  Arcorar 22 6 3 1 12
9  The Kaju's 22 3 5 6 8
10  Hastwyn 22 10 7 4 1
11  Saint-Milo 21 8 6 7
12  Schneidsen-Dresselstein 21 1 3 5 8 4
13  Folklandia 19 5 7 2 5
14  Llama Republic 18 4 8 6
15  Kashykia 17 7 1 3 2 4
16  Platonia 16 5 1 10
17  Hispanvs Terra 0
Information

 Xenxusia qualified as the IJ winner

Semi final 2[edit | edit source]

Draw Country Place Total Vaguelone Bay Shotländ Southern Slavonia Bartistan Hexius Vallésta Zänä Phoenix Bay Sakamichiland Limania Aldmeri Dominion Blefuscu Taurunia Venusia Mexerica Feurison
1  Vaguelone Bay 9 51 x 5 1 12 8 4 10 6 5
2  Shotländ 3 69 3 x 10 4 6 3 6 1 4 8 12 12
3  Southern Slavonia 8 55 2 x 5 4 8 8 8 2 3 12 3
4  Bartistan 7 59 10 4 x 6 1 2 7 7 6 5 7 4
5  Hexius 5 65 6 7 1 x 12 4 3 4 6 7 7 5 3
6  Vallésta 13 38 5 7 2 x 6 10 1 5 2
7  Zänä 15 26 3 3 10 x 5 1 3 1
8  Phoenix Bay 2 72 5 4 8 10 12 10 7 x 6 10
9  Sakamichiland 14 36 10 6 1 x 3 8 2 4 2
10  Limania 4 65 8 3 8 3 7 5 12 x 10 3 2 4
11  Aldmeri Dominion 11 44 4 8 2 6 8 x 8 2 6
12  Blefuscu 1 85 12 1 12 12 1 4 12 12 x 12 7
13  Taurunia 16 48 1 12 4 3 7 10 5 5 x 1
14  Venusia 6 63 7 6 2 8 5 2 2 3 10 x 8 10
15  Mexerica 10 46 6 7 5 10 4 6 x 8
16  Feurison 12 41 2 7 5 2 10 1 12 1 1 x
Information

 Taurunia failed to vote and was therefor disqualified.

Semi Final 2 International Jury[edit | edit source]

International jury vote
Place Country Total Uff Da Séneca Arcorar Esdonia Xenxusia
1  Vallésta 35 12 6 5 12
2  Southern Slavonia 26 8 8 3 7
3  Zänä 24 3 10 8 3
4  Limania 23 5 7 4 6 1
5  Aldmeri Dominion 22 10 10 2
6  Hexius 22 2 10 10
7  Blefuscu 21 6 7 8
8  Feurison 20 12 8
9  Shotländ 19 2 12 5
10  Venusia 18 12 6
11  Sakamichiland 16 4 4 1 7
12  Bartistan 16 7 3 2 4
13  Phoenix Bay 13 5 2 6
14  Vaguelone Bay 9 1 1 3 4
15  Mexerica 6 5 1
16  Taurunia 0
Information

 Vallésta qualified as the IJ winner

Final[edit | edit source]

Draw Country Place Total Llama Republic Bartistan Séneca Vaguelone Bay Kashykia Arcorar Vallésta Venusia Limania The Kaju's Mexerica Destiny Xenxusia Shotländ Calf Tides Southern Slavonia Uff Da Hexius Blefuscu Hastwyn Phoenix Bay Utona Fire Island Vijamar Saint-Milo Asgardia Phytopia Folklandia Platonia Dead Island Homodouple Esdonia Hispanvs Terra Sakamichiland Aldmeri Dominion Feurison Zänä
1  Llama Republic 15 72 x 3 7 10 4 8 5 12 8 5 2 8
2  Bartistan 19 62 x 1 6 8 7 1 8 5 4 8 10 3 1
3  Séneca 1 149 8 x 6 12 5 2 12 12 10 7 2 12 3 10 7 12 3 10 4 2 10
4  Vaguelone Bay 24 44 x 10 7 7 7 1 12
5  Kashykia 16 69 4 x 12 1 1 8 2 1 10 10 3 3 4 10
6  Arcorar 12 82 10 5 2 1 12 x 3 3 2 3 2 1 8 12 5 1 12
7  Vallésta 21 60 1 12 x 12 2 10 6 4 12 1
8  Venusia 17 68 5 6 x 1 12 3 8 10 3 12 2 6
9  Limania 20 62 6 8 x 3 4 12 5 6 4 3 3 5 3
10  The Kaju's 25 42 5 2 x 4 7 3 6 1 6 2 6
11  Mexerica 27 32 5 3 1 3 x 5 2 8 5
12  Destiny 2 138 12 10 8 12 x 12 10 2 7 4 8 10 3 7 2 2 7 10 12
13  Xenxusia 14 75 7 4 12 5 x 3 12 5 1 12 4 4 1 5
14  Shotländ 22 60 2 6 2 x 8 1 10 10 8 6 7
15  Calf Tides 6 102 2 5 4 10 3 2 6 x 4 5 12 8 5 4 12 6 1 1 5 1 6
16  Southern Slavonia 10 84 6 4 8 7 6 6 2 x 7 10 7 5 4 4 8
17  Uff Da 7 98 7 2 10 3 2 3 2 1 x 7 3 6 1 12 6 6 7 6 4 2 8
18  Hexius 26 42 7 5 8 1 8 1 x 6 2 2 2
19  Blefuscu 5 103 12 10 10 6 4 1 7 5 10 6 x 2 10 7 10 3
20  Hastwyn 13 78 1 3 8 8 4 x 3 7 5 3 12 5 12 7
21  Phoenix Bay 4 106 7 4 4 12 3 4 10 6 5 4 6 12 x 5 3 12 3 6
22  Utona 23 51 3 5 5 3 8 2 5 4 x 7 1 8
23  Fire Island 11 84 1 6 7 7 5 8 4 1 5 8 6 x 4 8 5 5 4
24  Vijamar 3 124 12 6 12 2 4 7 10 7 3 12 4 2 x 8 7 10 6 12
25  Saint-Milo 9 95 4 2 10 8 8 7 1 5 10 2 x 6 8 8 5 7 4
26  Asgardia 8 96 2 8 4 10 8 6 7 6 6 x 8 10 1 6 10 4
27  Phytopia 18 65 3 3 10 1 10 1 7 4 5 x 1 1 7 2 7 3
Information

 Taurunia failed to vote in the final. Taurunia is therefor not eligible to compete in the 3rd edition.

12 Points[edit | edit source]

N° of 12 points Country From
5  Séneca Arcorar, Calf Tides, Dead Island, Destiny, Saint-Milo
4  Destiny Bartistan, Feurison, Mexerica, Shotländ
 Vijamar Aldmeri Dominion, Hexius, Limania, Vaguelone Bay
3  Arcorar Folklandia, Kashykia, Sakamichiland
 Phoenix Bay Asgardia, Hastwyn, Vallésta
 Vallésta Hispanvs Terra, Séneca, Xenxusia
 Xenxusia Southern Slavona, Venusia, Vijamar
2  Calf Tides Blefuscu, Fire Island
 Hastwyn Platonia, Schneidsen-Dresselstein
 Venusia Homodouple, Uff Da
1  Blefuscu Llama Republic
 Kashykia The Kaju's
 Limania Phoenix Bay
 Llama Republic Phytopia
 Uff Da Utona
 Vaguelone Bay Zänä
0  Asgardia None
 Bartistan
 Fire Island
 Hexius
 Mexerica
 Phytopia
 Saint-Milo
 Shotländ
 Southern Slavonia
 The Kaju's
 Utona

Other countries[edit | edit source]

Eligibility for potential participation in the Youro Song Contest requires a national broadcaster with active YBU membership that would be able to broadcast the contest. The YBU will issue an invitation of participation in the contest to all active members. The following countries that competed in the 1st edition gave the following statements regarding their participation in this edition:

Withdrawing countries[edit | edit source]

  •  Glasgowia - Did not submit an entry for the 2nd edition, and no reason was given by the broadcaster.
  •  Northern Slavonia - Did not submit an entry for the 2nd edition, and no reason was given by the broadcaster.

See also[edit | edit source]