Youro Song Contest 3

From yourosongcontest
Jump to: navigation, search
Youro Song Contest 3
Running with the wolves
frameless}}
Dates
Semi-final date 23 September 2016
Final date 2 October 2016
Host
Host city Séneca Citras, Séneca
Venue Yooko Arena
Host broadcaster Séneca Séneca TV
Participants
Number of entries 45
Debuting   Auryville
 Bazankaiya
 Cambria
 Krakozhia
 Niterus Kingdom
 North Fulania
 Orange Island
 Vegeta
Returning   Chanpenia and Lothringe
 Northern Slavonia
Withdrawing   Blefuscu
 Kashykia
 Taurunia
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Shotländ
LP - "Lost On You"
Youro Song Contest
◄2 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 4►

Youro Song Contest 3 was the third edition of the Youro Song Contest and was hosted in Séneca after their victory in the 2nd edition with the song Running With The Wolves performed by AURORA.

A total of 45 countries competed in this edition with Auryville, Bazankaiya, Cambria, Krakozia, Niterus Kingdom, North Fulania, Orange Island and Vegeta competing for the first time. Chanpenia and Lothringe and Northern Slavonia returned to the contest after being absent from the previous edition, while Blefuscu and Kashykia withdrew from the contest. Taurunia however was forced to stay out after failing to vote in the previous edition. The top 5 of the previous edition was directly qualified to the final, however Blefuscu did not compete in this edition, therefor the 6th place from the YSC 2 took their spot in the final. The rest of the countries were split into two semi finals of 20 countries each, and 11 songs qualified from each semi final.

The winner was Shotländ with the song Lost On You, performed by LP and this was Shotländ's first victory in the contest. The winner achieved a score of 148 points, 12 more points than the runner-up from Phytopia. Dead Island, Uff Da and Calf Tides completed the top 5, and will then therefor be directly qualified to the final of the upcoming edition.

Location[edit | edit source]

The capital city of Séneca was elected to host the Youro Song Contest 3. Citras is a city located in the western coast of the lake Portas. With a population of 780,000 inhabitants (as of 1 Septeber 2016) and more than one million inhabitants including the suburbs, it is the largest city of Séneca.

The venue of the contest, Yooko Arena, Citras


The Metropolitan Area, with a population of approximately 1.3 million, is the most populous in the country. Located in the west of Séneca, Citras is in the centre of the Portas conurbation and lies at the southwest corner of the larger Portas-Chakte conurbation. Citras is the seat of the Seneca's government, parliament, the Supreme Court, and the Council of State. The venue for the next Youro Song Contest was decided on 12th September, by a fully majority, Yooko Arena will host the event.

     Host venue

City Venue Capacity
Citras Stadium of Federation 10,000
Dommos do Porto 8,500
Yooko Arena 15,500

Format[edit | edit source]

Semi-final allocation draw[edit | edit source]

The participating countries have been split into five pots based on their overall performance at previous editions of the contest. The 5th pot consists of newcomers.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Participants[edit | edit source]

Semi final 1[edit | edit source]

A playlist can be found here, while the recap be found here.

Draw Country Artist Song Place Points
1  Llama Republic Slavko Kalezić Krivac 20 10
2  Hexius Of Monsters and Men Little Talks 6 59
3  Hastwyn JoJo Save My Soul 8 54
4  Homodouple Alexandra Burke Tonight 18 26
5  Uff Da Betsy Lost & Found 3 87
6  Orange Island Berget Lewis Aviator 7 58
7  Cambria Reigan All Of The Pieces 19 56
8  Aldmeri Dominion Benjamin Body 17 30
9  Chanpenia and Lothringe Jackie Thomas It's Worth It 4 76
10  Folklandia Oonagh Eldamar 2 89
11  Dead Island Eivør Verð Mín 9 50
12  Utona Avalanche City Inside Out 15 37
13  Hispanvs Terra Javiera Mena Luz De Piedra De Luna 13 43
14  Arcorar L.E.A.F ft. Helsir Vinda 14 42
15  Venusia Locnville & Sketchy Bongo Cold Shoulder 11 45
16  Bazankaiya Highasakite Golden Ticket 12 43
17  Saint-Milo Nathalia et Les Amants de la Bastille Je veux le monde 10 48
18  Niterus Kingdom Grace Capristo One Woman Army 16 37
19  Bartistan Hiba Tawaji Al Rabih Al Arabi 1 94
20  Southern Slavonia Markus Feehily Sirens 5 61

Semi final 2[edit | edit source]

A playlist can be found here, while the recap be found here.

Draw Country Artist Song Place Points
1  Mexerica Angelique Sabrina I'm Ready 20 10
2  Fire Island Delia Ce Are Ea 9 55
3  Northern Slavonia Velile & Safri Duo Helele 18 41
4  Zänä Sara Hartman Satellite 6 74
5  Schneidsen-Dresselstein Wincent Weiss Musik sein 2 86
6  Sakamichiland Fréro Delavega Autour de moi 11 53
7  Platonia Beat The System Be Your Own 12 52
8  North Fulania Taeyeon ft. Verbal Jint I 10 54
9  Vallésta Ronela Hajati A do si kjo 14 49
10  Vaguelone Bay Kira Stertman Eto Ne Lyubov' 19 40
11  Asgardia Tamar Braxton King 16 46
12  Auryville Auryn ft. Anastacia Who's Loving You? 8 56
13  Vegeta Mighty Oaks Brother 17 43
14  Phytopia Sia The Greatest 1 87
15  Shotländ LP Lost On You 4 83
16  Krakozhia BRAVVO ft. Stephanie Cayo & Sebatian Llosa Let Me Go 7 72
17  Limania Walking On Cars Catch Me If You Can 3 83
18  The Kaju's Carpark North Unbreakable 5 78
19  Feurison Anna Rossinelli See What You've Done 15 47
20  Xenxusia Ashley Hicklin City Lights 13 51
 Auryville and  North Fulania would've qualified, but due to an error when the votes were counted,  Sakamichiland and  Xenxusia were announced as qualifiers instead of Auryville and North Fulania.

Final[edit | edit source]

A playlist can be found here, while the recap be found here.

Draw Country Artist Song Place Points
1  The Kaju's Carpark North Unbreakable 16 86
2  Hispanvs Terra Javiera Mena Luz De Piedra De Luna 8 106
3  Destiny Blackpink Boombayah 23 66
4  Séneca Kadebostany Castle In The Snow 17 86
5  Hexius Of Monsters and Men Little Talks 10 105
6  Vallésta Ronela Hajati A do si kjo 18 85
7  Bartistan Hiba Tawaji Al Rabih Al Arabi 13 97
8  Schneidsen-Dresselstein Wincent Weiss Musik sein 12 102
9  Shotländ LP Lost On You 1 148
10  Uff Da Betsy Lost & Found 4 128
11  Vijamar Martin Garrix & Bebe Rexha In The Name of Love 15 87
12  Orange Island Berget Lewis Aviator 11 104
13  Southern Slavonia Markus Feehily Sirens 19 74
14  Phytopia Sia The Greatest 2 136
15  Limania Walking On Cars Catch Me If You Can 9 105
16  Folklandia Oonagh Eldamar 6 118
17  Sakamichiland Fréro Delavega Autour de moi 22 66
18  Xenxusia Ashley Hicklin City Lights 25 45
19  Fire Island Delia Ce Are Ea 26 28
20  Dead Island Eivør Verð Mín 3 133
21  Saint-Milo Nathalia et Les Amants de la Bastille Je veux le monde 20 69
22  Krakozhia BRAVVO ft. Stephanie Cayo & Sebatian Llosa Let Me Go 24 51
23  Phoenix Bay Bosson I Believe 27 17
24  Chanpenia and Lothringe Jackie Thomas It's Worth It 7 107
25  Zänä Sara Hartman Satellite 14 91
26  Calf Tides Elisa No Hero 5 120
27  Hastwyn JoJo Save My Soul 21 67

Results[edit | edit source]

Semi final 1[edit | edit source]

Draw Country Place Total Llama Republic Hexius Hastwyn Homodouple Uff Da Orange Island Cambria Aldmeri Dominion Chanpenia and Lothringe Folklandia Dead Island Utona Hispanvs Terra Arcorar Venusia Bazankaiya Saint-Milo Niterus Kingdom Bartistan Southern Slavonia
1  Llama Republic 20 10 x 6 3 1
2  Hexius 6 59 x 10 3 8 3 7 5 7 6 5 5
3  Hastwyn 8 54 6 x 12 8 4 5 4 1 10 2 2
4  Homodouple 18 26 x 1 10 4 1 10
5  Uff Da 3 87 1 2 x 6 10 5 6 6 4 4 10 12 7 6 8
6  Orange Island 7 58 6 10 x 8 7 6 7 2 12
7  Cambria 19 56 7 x 12 3 5 12 10 7
8  Aldmeri Dominion 17 30 12 x 2 3 1 7 5
9  Chanpenia and Lothringe 4 76 5 4 6 x 10 8 3 8 10 10 3 9
10  Folklandia 2 89 12 12 12 x 12 1 10 3 8 1 12 6
11  Dead Island 9 50 8 4 1 7 3 x 3 12 4 8
12  Utona 15 37 3 7 5 2 2 x 4 3 5 2 4
13  Hispanvs Terra 13 43 12 3 x 12 6 10
14  Arcorar 14 42 5 6 8 10 2 x 2 2 7
15  Venusia 11 45 5 2 4 4 12 x 8 3 4 3
16  Bazankaiya 12 43 3 2 10 8 6 8 5 x 1
17  Saint-Milo 10 48 10 2 1 1 2 8 1 5 6 x 7 4 1
18  Niterus Kingdom 16 37 4 8 1 5 7 4 x 5 3
19  Bartistan 1 94 1 7 7 5 10 2 12 7 5 8 6 12 12 x
20  Southern Slavonia 5 61 2 4 8 1 7 10 4 3 6 7 2 1 6 x
Information

 Cambria and  Llama Republic failed to vote and were therefor disqualified.

Semi final 1 International Jury[edit | edit source]

Place Country Total Calf Tides Phoenix Bay Vijamar Séneca Xenxusia
1  Hispanvs Terra 33 7 8 4 8 6
2  Uff Da 32 4 6 12 10
3  Southern Slavonia 29 5 12 6 3 3
4  Bazankaiya 23 10 6 7
5  Folklandia 22 10 12
6  Dead Island 22 12 10
7  Orange Island 20 7 1 12
8  Saint-Milo 20 7 8 5
9  Niterus Kingdom 19 6 1 1 7 4
10  Chanpenia and Lothringe 14 10 4
11  Hexius 13 8 5
12  Venusia 10 2 8
13  Aldmeri Dominion 8 3 3 2
14  Hastwyn 7 2 5
15  Homodouple 6 1 5
16  Cambria 4 3 1
17  Arcorar 4 4
18  Bartistan 2 2
19  Llama Republic 2 2
20  Utona 0
Information

 Hispanvs Terra qualified as the IJ winner

Semi final 2[edit | edit source]

Draw Country Place Points Mexerica Fire Island Northern Slavonia Zänä Esdonia Sakamichiland Platonia United Fulania Vallésta Vaguelone Bay Asgardia Auryville Vegeta Phytopia Shotländ Krakozhia Limania The Kaju's Feurison Xenxusia
1  Mexerica 20 10 x 3 3 1 3
2  Fire Island 9 55 8 x 4 3 5 6 8 6 2 2 6 2 3
3  Northern Slavonia 18 41 7 x 5 4 10 7 8
4  Zänä 6 74 10 10 1 x 1 4 3 10 3 3 8 10 4 1 6
5  Schneidsen-Dresselstein 2 86 7 12 5 x 12 8 4 8 6 7 6 3 8
6  Sakamichiland 11 53 12 6 2 x 5 7 3 2 12 4
7  Platonia 12 52 6 2 4 1 x 4 2 10 7 1 4 1 8 2
8  North Fulania 10 54 6 10 6 1 x 7 8 7 8 1
9  Vallésta 14 49 10 5 5 x 5 12 12
10  Vaguelone Bay 19 40 5 7 1 7 3 x 3 5 5 4
11  Asgardia 16 46 12 4 3 2 2 12 x 1 10
12  Auryville 8 56 8 10 4 8 10 x 5 2 2 7
13  Vegeta 17 43 7 8 3 1 3 1 6 x 2 5 7
14  Phytopia 1 87 3 6 2 10 6 7 12 12 2 x 12 5 10
15  Shotländ 4 83 1 8 12 3 10 7 1 6 7 4 12 x 8 4
16  Krakozhia 7 72 8 4 12 10 8 6 4 x 7 1 12
17  Limania 3 83 2 5 7 7 2 2 10 4 3 8 10 7 x 10 6
18  The Kaju's 5 78 4 5 12 5 6 12 2 10 1 4 12 x 5
19  Feurison 15 47 1 4 8 12 5 1 5 6 x 5
20  Xenxusia 13 51 2 3 6 1 12 8 6 3 10 x

Semi final 2 International Jury[edit | edit source]

Place Country Total Destiny Séneca Southern Slavonia Uff Da Arcorar
1  Vallésta 45 12 12 1 10 10
2  Zänä 30 7 10 5 2 6
3  Shotländ 20 3 6 3 8
4  Northern Slavonia 19 7 12
5  Vegeta 19 12 7
6  Asgardia 19 4 3 12
7  Sakamichiland 18 8 10
8  Phytopia 18 10 8
9  Auryville 16 5 3 8
10  Platonia 15 8 2 5
11  Feurison 12 7 5
12  Xenxusia 12 2 6 4
13  Limania 12 1 4 6 1
14  North Fulania 12 6 5 1
15  Schneidsen-Dresselstein 16 2 1 4 7 2
16  Fire Island 4 4
17  Vaguelone Bay 0
18  The Kaju's 3 3
19  Mexerica 0
20  Krakozhia 0
Information

 Vallésta qualified as the IJ winner

Final[edit | edit source]

Draw Country Place Total The Kaju's Hispanvs Terra Destiny Séneca Hexius Vallésta Bartistan Esdonia Shotländ Uff Da Vijamar Orange Island Southern Slavonia Phytopia Limania Folklandia Sakamichiland Xenxusia Fire Island Dead Island Saint-Milo Krakozhia Phoenix Bay Chanpenia and Lothringe Zänä Calf Tides Hastwyn Auryville Niterus Kingdom Mexerica Asgardia Arcorar Vegeta Vaguelone Bay Aldmeri Dominion Homodouple Platonia Venusia Bazankaiya Feurison Utona United Fulania
1  The Kaju's 16 86 X 12 2 10 2 3 4 4 8 10 5 7 3 12 1 3
2  Hispanvs Terra 8 106 X 6 12 7 1 3 1 3 10 5 1 12 5 1 7 10 5 10 7
3  Destiny 23 66 X 5 7 4 8 4 3 3 7 3 8 2 12
4  Séneca 17 86 6 3 X 4 6 5 8 8 7 3 10 6 2 7 1 10
5  Hexius 10 105 8 7 X 10 8 5 6 4 1 5 8 6 1 5 12 4 2 4 7 2
6  Vallésta 18 85 12 2 10 4 X 8 10 1 6 5 5 8 8 3 3
7  Bartistan 13 97 2 1 X 7 4 2 8 12 4 10 10 12 3 10 1 10 1
8  Schneidsen-Dresselstein 12 102 2 1 X 5 5 7 12 7 12 5 2 5 6 5 12 1 8 7
9  Shotländ 1 148 12 2 6 3 8 X 2 7 12 6 8 4 7 10 12 1 8 1 6 8 7 3 5 10
10  Uff Da 4 128 2 8 4 6 X 12 1 6 10 6 8 5 7 3 2 4 3 5 10 3 1 6 12 4
11  Vijamar 15 87 6 10 10 6 X 7 12 10 6 8 2 2 8
12  Orange Island 11 104 4 4 5 4 X 12 3 12 7 12 12 6 4 4 1 5 2 7
13  Southern Slavonia 19 74 6 8 X 8 8 1 1 2 8 8 4 6 6 2 6
14  Phytopia 2 136 8 8 3 12 12 8 4 8 X 10 2 6 6 7 12 3 12 2 3 6 4
15  Limania 9 105 3 7 4 1 2 2 7 6 X 5 3 4 5 8 3 10 6 5 4 12 8
16  Folklandia 6 118 10 4 1 12 5 12 X 7 8 5 10 12 10 2 5 4 3 2 6
17  Sakamichiland 22 66 7 2 6 10 6 X 3 5 1 7 7 12
18  Xenxusia 25 45 5 5 1 1 7 4 4 X 1 10 6 1
19  Fire Island 26 28 1 2 3 2 X 2 2 1 2 8 2 3
20  Dead Island 3 133 3 1 12 5 10 5 5 8 2 X 12 10 4 12 1 4 1 7 12 8 7 4
21  Saint-Milo 20 69 5 5 3 10 10 3 X 4 2 3 2 1 1 10 5 5
22  Krakozhia 24 51 3 6 3 3 2 10 X 6 10 5 3
23  Phoenix Bay 27 17 1 7 2 X 7
24  Chanpenia and Lothringe 7 107 4 12 6 8 10 6 3 6 X 10 2 1 7 8 6 8 10
25  Zänä 14 91 10 8 3 6 10 8 X 6 4 7 7 6 4 2 6 4
26  Calf Tides 5 120 7 12 7 5 7 3 7 4 7 3 7 X 10 12 12 4 5 8
27  Hastwyn 21 67 5 1 12 3 1 1 4 3 1 1 2 X 4 12 5 12
Information:

 Cambria  Northern Slavonia and  Llama Republic failed to vote in the final and are therefor not eligible to compete in the Youro Song Contest 4.

12 points[edit | edit source]

N° of 12 points Country From
4  Dead Island Arcorar, Calf Tides, Séneca & Saint Milo
 Orange Island Dead Island, Phoenix Bay, Southern Slavonia & Xenxusia
 Phytopia Asgardia, Auryville, Bartistan & Shotländ
3  Calf Tides Aldmeri Dominion, Destiny & Vaguelone Bay
 Folklandia Chanpenia and Lothringe, Limania & Orange Island
 Hastwyn Homodouple, Uff Da & Utona
 Schneidsen-Dresselstein Fire Island, Mexerica & Sakamichiland
 Shotländ Hispanvs Terra, Phytopia & Zänä
2  Bartistan Folklandia & Niterus Kingdom
 Hispanvs Terra Hexius & Krakozhia
 The Kaju's Schneidsen-Dresselstein & Venusia
 Uff Da Bazankaiya & Vijamar
1  Destiny North Fulania
 Chanpenia and Lothringe Vallésta
 Hexius Vegeta
 Limania Platonia
 Sakamichiland Feurison
 Vallésta The Kaju's
 Vijamar Hastwyn

Other countries[edit | edit source]

Eligibility for potential participation in the Youro Song Contest requires a national broadcaster with active YBU membership that would be able to broadcast the contest. The YBU will issue an invitation of participation in the contest to all active members. The following countries that competed in the 2nd edition gave the following statements regarding their participation in this edition:

Withdrawing countries[edit | edit source]

  •  Blefuscu - The country was set to take part in the 3rd edition, but later withdrew their entry due to the low interest in the country.
  •  Kashykia - The country was set to take part in the 3rd edition, but later withdrew their entry due to the lack of funding.
  •  Taurunia - Taurunia failed to vote in the 2nd edition and was therefor forced to withdraw from the contest due to lack of co-operation with the broadcasting union.

See also[edit | edit source]