Youro Song Contest 7

From yourosongcontest
Jump to: navigation, search
Youro Song Contest 7
frameless}}
Dates
Semi-final date 18 January 2017
Final date 29 January 2017
Host
Host city Southern Slavonia Bisernica, Southern Slavonia
Presenter(s) Zrinka Cvitešić
Goran Višnjić
Venue Biser Arena
Host broadcaster Southern Slavonia SLTV
Participants
Number of entries 50
Debuting   Aevyntiria
 Alvinia
 Campre
 Coco Islands
 Julbrendsen Isles
 Kalipolis
 Krakøv
 Lazanistan
 Mistralton
 Sunville Republic
Returning   Calf Tides
 Kashykia
 Putistán
Withdrawing   Venusia
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Uff Da
Dami Im - Fighting For Love
Youro Song Contest
◄6 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 8►

The Youro Song Contest 7 was the seventh edition of the Youro Song Contest, and it took place at the Biser Arena in Bisernica, Southern Slavonia. Southern Slavonia was granted the rights to host the contest after their victory in the 6th edition with the song Joy performed by Kállay Saunders Band. This was the first first time that Southern Slavonia hosted the contest. A record breaking amount of 50 countries competed in this edition where 10 of them were debuting; Aevyntiria, Alvinia, Campre, Coco Islands, Julbrendsen Isles, Kalipolis, Krakøv, Lazanistan, Mistralton and Sunville Republic all competed for the very first time. This edition also saw the return of Calf Tides, Kashykia and Putistan, however Venusia decided to not compete in this edition and therefor withdraw from the contest.

Hosting Information[edit | edit source]

The host city of the contest, Bisernica

Bisernica, the capital city of Southern Slavonia was elected to host the Youro Song Contest 6. Bisernica won the competition for hosting the contest due to fact that the city hosted several international festivals in the past, and the only relevant city in the country.

Bidding phase[edit | edit source]

Only one main venue wasannounced as possible venue for the competition to be held. It was Biser Arena which is located in Bisernica, the capital of Southern Slavonia

The venue of the contest, the Biser Arena
  • The host city had to be near a major airport.
  • The venue must be available for at least six weeks before the contest and one week after the conclusion of the contest
  • The venue must not be open-air, but an air-conditioned building with a capacity of at least 10,000 and a minimum ceiling height of 15 metres (49 ft), insulated for sound and light.
  • The green room must be located as close to the arena as possible (or within it), with a capacity of 300.
City Venue Capacity
Bisernica Biser Arena 25,000

Presenters[edit | edit source]

On 2 January it was announced that Zrinka Cvitešić and Goran Višnjić will be the hosts of Youro Song Contest 7.

Zrinka Cvitešić & Goran Višnjić - right after they were named hosts of Youro Song Contest

Format[edit | edit source]

Semi-final allocation draw[edit | edit source]

The participating countries have been split into five pots based on their overall performance at previous editions of the contest. The 5th pot consists of newcomers.

The pots were updated after the results of the final of Youro Song Contest 6.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Voting[edit | edit source]

  • All competing countries are obliged to vote in their own semi final. Failing to do so will result in a disqualification of the entry and risk to lose their spot in the final.
  • The automically qualified countries were assigned one semi final they are obliged to vote in.
  • The competing countries are free to broadcast and vote in the other semi final if they wish to do so. Their votes will be counted towards with the international jury along with the votes from the finalists.
  • There will be 11 qualifiers from each semi final. The top 10 will qualify directly, while the 11th qualifier will be the highest ranked country by the international jury that did not finish in the top 10.

Returning Artists[edit | edit source]

Artist Country Previous edition Previous country represented Previous result
Démira  Coco Islands YSC 5  Fire Island 6th
The Veronicas  Graustark YSC 2  Phoenix Bay 4th


Participating countries[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Hispanvs Terra Tei Shi Bassically 16 43
2  Asgardia Gavin James Bitter Pill 3 88
3  Krakøv Karin Park Restless 12 52
4  Sakamichiland Nell Dream Catcher 21 23
5  Limania M. Pokora On Danse 1 95
6  Xenxusia Madeline Juno Stupid Girl 11 55
7  Aevyntiria Wardruna Raido 8 68
8  Shotländ 1/4 Mtavrdeba Game 22 19
9  Bartistan Sylwia Grzeszczak & Mateusz Ziółko Bezdroża 13 51
10  Hastwyn Tori Kelly Hollow 18 38
11  Sunville Republic Atiye Bring Me Back 7 69
12  Phoenix Bay Leela James Fall For You 10 65
13  Auryville Sweet California Good Life 14 51
14  Coco Islands Démira Dragons 4 81
15  Calf Tides Hanna & Andrea Always On My Mind 9 65
16  Platonia Gabby Alipe Visions 20 30
17  Kalipolis London Grammar Wasting My Young Years 19 35
18  Vijamar Florence + The Machine Spectrum 23 35
19  Vegeta André Barros ft. Myrra Rós Reynir 17 40
20  Mexerica One Ok Rock Taking Off 5 71
21  Orange Island Jess Lee Snowstorm 15 47
22  Saint-Milo Cheraze ft. Tunisiano Promets pas la lune 6 71
23  Uff Da Dami Im Fighting For Love 2 95

Semi Final 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Phytopia Bea Miller Fire n Gold 15 43
2  Putistán El Perro del mar God Knows (You Gotta Give To Get) 22 20
3  Campre Katherine Jenkins The Mother's Heart 20 35
4  The Kaju's Shin & A-Lin Embrace In The Strong Wind 6 71
5  Destiny RAYE Shhh 3 89
6  Julbrendsen Isles Martin Rolinski Golden Rays 8 64
7  Mistralton Xhesika Ndoj ft. Kallashi Shoqe Bitch 18 40
8  Dead Island Aquilo Silhouette 7 69
9  Vallésta Tina Karol Perechekaty 5 81
10  Lazanistan Miro & Nevena Vsichko Koeto Iskam 21 24
11  Arcorar Tedi Aleksandrova & Azis Nya'a problem 17 42
12  Alvinia Marjana Trajkova Tvoja Do Kraj 14 43
13  Schneidsen-Dresselstein Watoto Children`s Choir Be exalted 16 43
14  Niterus Kingdom Stas Schurins However It Ends 10 57
15  United Fulania Tove Lo Out of Mind 1 117
16  Hellheim Reckless Love Night On Fire 13 45
17  Kashykia Ayumi Sen Emes Pe 19 37
18  Vaguelone Bay Greta Salome Everywhere Around Me 11 57
19  Bazankaiya SAHA P’janaja (Drunk) 12 53
20  Zänä Laura Mvula ft. Nile Rodgers Overcome 9 62
21  Folklandia Alisia Ti Li 4 81
22  Graustark The Veronicas On Your Side 2 103

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Mba Y'akoto Without You 9 115
2  Aevyntiria Wardruna Raido 7 125
3  Folklandia Alisia Ti Li 18 91
4  Graustark The Veronicas On Your Side 5 140
5  Vallésta Tina Karol Perechekaty 22 81
6  Séneca Vesala Tequila 4 142
7  Limania M. Pokora On Danse 25 64
8  Calf Tides Hanna & Andrea Always On My Mind 19 89
9  Julbrendsen Isles Martin Rolinski Golden Rays 12 98
10  Saint-Milo Cheraze ft. Tunisiano Promets pas la lune 6 135
11  Hispanvs Terra Tei Shi Bassically 17 92
12  Cooland Miike Snow Genghis Khan 26 54
13  Coco Islands Démira Dragons 3 143
14  Uff Da Dami Im Fighting For Love 1 230
15  Putistán El Perro del mar God Knows (You Gotta Give To Get) 24 71
16  Southern Slavonia Esma Redžepova Čaje šukarije 27 46
17  Niterus Kingdom Stas Schurins However It Ends 13 98
18  Sunville Republic Atiye Bring Me Back 8 120
19  Phoenix Bay Leela James Fall For You 14 97
20  United Fulania Tove Lo Out of Mind 2 152
21  Zänä Laura Mvula ft. Nile Rodgers Overcome 11 107
22  The Kaju's Shin & A-Lin Embrace In The Strong Wind 20 86
23  Dead Island Aquilo Silhouette 10 113
24  Asgardia Gavin James Bitter Pill 16 94
25  Fire Island Bonnie McKee Easy 15 97
26  Mexerica One Ok Rock Taking Off 21 82
27  Destiny RAYE Shhh 23 80

Results[edit | edit source]

Semi Final[edit | edit source]

Draw Country Place Points Hispanvs Terra Asgardia Krakøv Sakamichiland Limania Xenxusia Aevyntiria Shotländ Bartistan Hastwyn Sunville Republic Phoenix Bay Auryville Coco Islands Calf Tides Platonia Kalipolis Vijamar Vegeta Mexerica Orange Island Saint-Milo Uff Da
1  Hispanvs Terra 16 43 x 8 12 3 7 3 10
2  Asgardia 3 88 1 x 7 10 10 10 3 7 5 8 3 1 6 6 6 1 4
3  Krakøv 12 52 8 5 x 1 3 8 1 2 6 6 2 3 7
4  Sakamichiland 21 23 2 x 5 2 2 8 4
5  Limania 1 95 5 5 x 6 1 12 6 12 5 2 4 5 12 8 12
6  Xenxusia 11 55 1 6 x 1 7 6 7 12 8 2 4 1
7  Aevyntiria 8 68 12 12 12 8 x 6 8 10
8  Shotländ 22 19 1 x 1 7 10
9  Bartistan 13 51 1 10 6 3 x 2 3 3 10 3 2 3 2 3
10  Hastwyn 18 38 3 4 4 x 1 8 3 5 8 2
11  Sunville Republic 7 69 7 2 2 4 12 x 10 6 7 12 7
12  Phoenix Bay 10 65 2 1 12 8 5 8 x 7 4 7 8 3
13  Auryville 14 51 3 8 10 4 x 8 8 10
14  Coco Islands 4 81 5 6 10 3 2 2 7 4 6 3 5 x 10 5 1 5 7
15  Calf Tides 9 65 4 7 5 7 12 2 7 x 2 10 1 8
16  Platonia 20 30 3 7 4 1 10 x 4 1
17  Kalipolis 19 35 4 5 5 4 12 x 1 4
18  Vijamar 23 35 3 4 12 4 x 12
19  Vegeta 17 40 7 6 5 1 2 8 5 x 6
20  Mexerica 5 71 6 12 6 8 3 2 4 12 12 x 6
21  Orange Island 15 47 10 6 2 4 1 10 3 x 6 5
22  Saint-Milo 6 71 10 8 3 8 7 7 10 12 1 5 x
23  Uff Da 2 95 4 12 10 10 8 5 7 4 6 12 10 2 5 x
Information:

 Vijamar failed to vote in the semi final, and was therefor disqualified.

Semi Final 1 International Jury[edit | edit source]

Place Country Points Cooland Mba Southern Slavonia United Fulania Mistralton Arcorar Séneca Putistán Julbrendsen Isles Zänä
1  Saint-Milo 62 2 12 10 6 1 12 7 8 4
2  Hispanvs Terra 45 10 8 6 6 7 8
3  Aevyntiria 44 12 12 10 10
4  Coco Islands 42 12 8 12 1 6 3
5  Krakøv 36 4 2 3 2 5 12 8
6  Uff Da 31 1 1 7 5 4 1 12
7  Mexerica 31 7 10 12 2
8  Xenxusia 30 5 3 10 5 7
9  Calf Tides 30 8 3 8 7 4
10  Auryville 29 6 8 3 5 7
11  Hastwyn 28 3 7 4 6 6 2
12  Bartistan 25 6 6 3 2 4 3 1
13  Sunville Republic 25 5 5 3 10 2
14  Asgardia 23 8 3 12
15  Limania 23 7 10 6
16  Kalipolis 20 5 10 5
17  Orange Island 13 4 4 1 4
18  Sakamichiland 11 10 1
19  Vegeta 9 1 8
20  Shotländ 9 4 5
21  Platonia 8 7 1
22  Phoenix Bay 6 2 2 2
23  Vijamar 0
Information

 Hispanvs Terra qualified as the IJ winner

Semi FInal 2[edit | edit source]

Draw Country Place Points Phytopia Putistán Campre The Kaju's Destiny Julbrendsen Isles Mistralton Dead Island Vallésta Lazanistan Arcorar Alvinia Esdonia Niterus Kingdom United Fulania Hellheim Kashykia Vaguelone Bay Bazankaiya Zänä Folklandia Graustark
1  Phytopia 15 43 x 5 10 10 1 1 5 6 2 3
2  Putistán 22 20 4 x 10 4 2
3  Campre 20 35 x 1 4 10 1 7 7 5
4  The Kaju's 6 71 1 x 5 12 7 8 4 3 6 12 3 10
5  Destiny 3 89 10 4 10 x 2 4 10 1 12 8 12 1 1 10 2 2
6  Julbrendsen Isles 8 64 1 4 x 8 10 6 12 10 7 6
7  Mistralton 18 40 6 1 x 12 1 12 3 5
8  Dead Island 7 69 12 10 12 x 6 6 5 8 3 7
9  Vallésta 4 81 5 8 7 x 6 12 7 6 6 12 12
10  Lazanistan 21 24 2 2 x 2 7 8 3
11  Arcorar 17 42 10 2 6 10 x 3 10 1
12  Alvinia 14 43 3 3 4 3 8 7 4 x 2 1 4 4
13  Schneidsen-Dresselstein 16 43 7 5 8 x 5 2 10 6
14  Niterus Kingdom 10 57 12 4 7 3 8 7 x 8 7 1
15  United Fulania 1 117 8 8 3 3 4 12 5 3 12 2 x 10 7 8 5 12 5 10
16  Hellheim 13 45 6 2 7 6 1 1 1 5 x 2 1 1 12
17  Kashykia 19 37 3 2 7 4 6 10 5 x
18  Vaguelone Bay 11 57 2 12 10 12 2 6 5 x 8
19  Bazankaiya 12 53 7 7 8 2 4 1 5 8 4 3 x 4
20  Zänä 9 62 2 12 1 1 6 3 2 8 10 2 7 x 8
21  Folklandia 4 81 6 5 3 5 6 12 3 5 6 10 4 2 4 6 x 4
22  Graustark 2 103 5 6 8 7 8 8 5 5 4 7 7 3 3 3 12 4 8 x

Semi Final 2 Internatioanl Jury[edit | edit source]

Place Country Points Fire Island Séneca Southern Slavonia Sakamichiland Uff Da Saint-Milo Kalipolis Xenxusia Krakøv Hispanvs Terra Cooland Mba
1  Putistán 69 8 7 3 12 8 5 12 10 4
2  Zänä 58 1 12 3 8 4 8 4 10 8
3  Julbrendsen Isles 54 8 12 10 10 2 12
4  Dead Island 51 1 12 6 3 12 7 3 7
5  United Fulania 46 7 8 1 7 7 6 10
6  Phytopia 42 3 5 6 4 12 4 8
7  Hellheim 38 5 8 5 12 8
8  Campre 34 10 6 6 12
9  Schneidsen-Dresselstein 32 12 4 7 5 3 1
10  Niterus Kingdom 31 7 10 6 8
11  Destiny 29 10 1 2 2 6 3 5
12  Vaguelone Bay 26 4 2 5 5 1 1 3 5
13  Vallésta 26 1 10 1 2 5 7
14  The Kaju's 25 2 3 7 2 2 7 2
15  Bazankaiya 25 2 8 2 3 6 4
16  Folklandia 25 6 4 1 10 4
17  Mistralton 20 10 10
18  Arcorar 16 3 1 6 6
19  Graustark 16 6 7 3
20  Alvinia 14 2 12
21  Lazanistan 10 4 5 1
22  Kashykia 9 4 5
Information

 Putistán qualified as the IJ winner

Final[edit | edit source]

Draw Country Place Points Mba Aevyntiria Folklandia Graustark Vallésta Séneca Limania Calf Tides Julbrendsen Isles Saint-Milo Hispanvs Terra Cooland Coco Islands Uff Da Putistán Southern Slavonia Niterus Kingdom Sunville Republic Phoenix Bay United Fulania Zänä The Kaju's Dead Island Asgardia Fire Island Mexerica Destiny Sakamichiland Phytopia Lazanistan Alvinia Hastwyn Bazankaiya Shotländ Campre Vijamar Arcorar Mistralton Kalipolis Auryville Bartistan Esdonia Vaguelone Bay Krakøv Orange Island Hellheim Kashykia Platonia Xenxusia
1  Mba 9 115 x 2 2 2 8 3 6 1 12 6 7 4 4 7 4 2 12 10 3 1 5 7 7
2  Aevyntiria 7 125 x 3 8 10 1 10 10 12 7 5 12 12 7 10 12 6
3  Folklandia 18 91 x 7 5 5 5 1 4 12 2 1 5 8 6 2 5 5 6 5 2 2 3
4  Graustark 5 140 x 1 5 3 10 1 8 3 7 10 5 12 1 4 3 6 5 1 3 7 10 8 10 4 7 6
5  Vallésta 22 81 7 4 12 x 4 6 12 12 3 4 10 5 2
6  Séneca 4 142 2 3 6 4 x 10 8 4 8 4 5 7 5 5 4 8 6 7 3 12 3 7 2 4 2 6 7
7  Limania 25 64 3 x 7 2 12 6 1 3 2 2 4 3 4 10 4 1
8  Calf Tides 19 89 8 x 5 10 10 2 2 6 3 10 12 4 7 10
9  Julbrendsen Isles 12 98 4 7 1 2 x 5 12 10 1 3 7 6 2 6 1 10 8 4 1 8
10  Saint-Milo 6 135 12 2 6 10 6 7 3 x 1 3 1 8 6 12 5 6 1 7 8 7 1 1 6 12 1 3
11  Hispanvs Terra 17 92 8 12 7 5 x 7 1 7 5 10 5 10 4 7 4
12  Cooland 26 54 1 3 x 2 8 8 2 2 6 6 6 8 1 1
13  Coco Islands 3 143 8 12 12 x 3 12 1 2 12 5 12 4 2 8 8 7 2 7 10 12 4
14  Uff Da 1 230 10 12 5 7 2 12 12 x 12 4 6 3 8 6 10 10 6 10 7 7 8 10 5 10 4 4 8 5 3 12 12
15  Putistán 24 71 1 7 1 6 6 2 6 1 x 10 8 4 1 3 1 8 2 2 2
16  Southern Slavonia 27 46 8 10 x 10 2 3 7 6
17  Niterus Kingdom 13 98 7 5 8 12 6 x 6 3 10 3 8 5 1 4 1 2 5 2 5 5
18  Sunville Republic 8 120 5 3 4 4 10 10 2 7 4 x 7 3 4 1 12 3 12 8 5 8 8
19  Phoenix Bay 14 97 10 12 12 1 4 x 1 3 8 6 8 1 5 7 3 3 1 5 1 6
20  United Fulania 2 152 3 5 5 6 8 3 6 3 8 x 5 4 5 2 5 7 12 10 7 12 1 7 8 10 10
21  Zänä 11 107 6 6 12 2 1 4 10 3 3 10 x 4 4 3 1 4 6 8 7 6 3 4
22  The Kaju's 20 86 4 6 8 8 2 2 x 6 2 1 5 4 8 1 4 7 10 8
23  Dead Island 10 113 5 1 10 4 7 5 7 x 7 12 12 3 7 8 6 2 5 2 10
24  Asgardia 16 94 10 6 7 7 5 12 x 2 8 1 12 12 12
25  Fire Island 15 97 8 2 3 3 8 10 5 2 x 3 6 6 4 1 12 6 6 4 6 2
26  Mexerica 21 82 1 10 8 5 2 12 1 x 10 5 8 2 3 12 3
27  Destiny 23 80 10 2 4 4 12 8 7 4 x 8 10 5 3 3
Information:

 Vegeta did not vote in the final and is therefor not eligible to compete in the Youro Song Contest 8.

12 points[edit | edit source]

N° of 12 points Country From
6  Coco Islands Calf Tides, Cooland, Dead Island, Fire Island, Orange Island, United Fulania
 Uff Da Coco Islands, Hispanvs Terra, Kashykia, Limania, Platonia, Putistán
4  Aevyntiria Arcorar, Asgardia, Campre, Krakøv
 Asgardia Kalipolis, Vaguelone Bay, Xenxusia, Zänä
3  Saint-Milo Mba, Phoenix Bay, Schneidsen-Dresselstein
 Vallésta Alvinia, Bazankaiya, Folklandia
2  Dead Island Phytopia,Sakamichiland
 Mba Auryville, Saint-Milo
 Mexerica Hellheim, The Kaju's
 Phoenix Bay Graustark, Vallésta
 Sunville Republic Bartistan, Vijamar
 United Fulania Lazanistan, Mistralton
1  Calf Tides Hastwyn
 Destiny Niterus Kingdom
 Folklandia Sunville Republic
 Fire Island Shotländ
 Graustark Mexerica
 Hispanvs Terra Aevyntiria
 Julbrendsen Isles Southern Slavonia
 Limania Uff Da
 Niterus Kingdom Julbrendsen Isles
 Séneca Destiny
 Zänä Séneca
0  Cooland None
 Putistán
 Southern Slavonia
 The Kaju's

Other countries[edit | edit source]

Eligibility for potential participation in the Youro Song Contest requires a national broadcaster with active YBU membership that would be able to broadcast the contest. The YBU will issue an invitation of participation in the contest to all active members. The following countries that competed in the 6th edition gave the following statements regarding their participation in this edition:

Withdrawing countries[edit | edit source]

  •  Venusia - On 29 December 2016, the Venusian broadcaster announced that they will take a break from the contest due to a busy schedule.

See also[edit | edit source]