Youro Song Contest 9

From yourosongcontest
Jump to: navigation, search
Youro Song Contest 9
Music, We Gonna Let It Burn
frameless}}
Dates
Semi-final date 17 March 2017
Final date 28 March 2017
Host
Host city Fire Island Pyro, Fire Island
Presenter(s) Jake Hold
Keith Carlos
Winnie Harlow
Venue Pyro Arena
Host broadcaster Fire Island Fire Island Television (FTV)
Participants
Number of entries 50
Debuting   Medenia
 South Keipoppia
 Tilobe
 Volbaria
Returning   Aevyntiria
 Bazankaiya
 Mexerica
Withdrawing   Cooland
 Krakøv
 Putistán
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Arcorar
Nina Kraljić - Snijeg
Youro Song Contest
◄8 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 10►

The Youro Song Contest 9 was the ninth edition of the Youro Song Contest. The contest took place in Pyro, Fire Island. In this edition there were 50 countries competing where Medenia, South Keipoppia, Tilobe and Volbaria were debuting in the contest. Aevyntiria, Bazankaiya and Mexerica all return after being absent from the contest for one edition, while Cooland and Krakøv decided to take a small break from the contest. Putistán were not eligible to compete in this edition due to not voting in the final of the previous edition.

The top 5 from the last edition Calf Tides, Fire Island, Kalipolis, Saint-Milo and The Kaju's are directly qualified to the final. The Semi Final allocation draw took place on 3 March 2017 in Pyro, Fire Island where the other 45 competing countries were split into two semi finals of 23 and 22 countries respectively. The running order of the semi finals were decided by the local broadcaster and approved by the YBU. The winner was Arcorar with the song Snijeg performed by Nina Kraljic and this was the first time that Arcorar has won the contest. The top 5 was completed by United Fulania, Mexerica, Destiny and Campre.

Hosting Information[edit | edit source]

The host city of the contest, Pyro

Pyro was announced on 3 March 2017 to be the host city of the 9th edition.

Bidding phase[edit | edit source]

Only one main venue wasannounced as possible venue for the competition to be held. It was Pyro Arena which is located in Pyro in Fire Island.

The venue of the contest, the PyroArena
  • The host city had to be near a major airport.
  • The venue must be available for at least six weeks before the contest and one week after the conclusion of the contest
  • The venue must not be open-air, but an air-conditioned building with a capacity of at least 10,000 and a minimum ceiling height of 15 metres (49 ft), insulated for sound and light.
  • The green room must be located as close to the arena as possible (or within it), with a capacity of 300.
City Venue Capacity
Pyro Oi Arena 20,000

Presenters[edit | edit source]

On 3 March 2017 it was announced that Keith Carlos, , Jake Holdand Winnie Harlow will be the hosts of Youro Song Contest 9.

Keith Carlos, Jake Hold and Winnie Harlow will be the hosts of YSC 9

Format[edit | edit source]

Semi-final allocation draw[edit | edit source]

The participating countries have been split into five pots based on their overall performance at previous editions of the contest. The 5th pot usually consists of newcomers.

The pots were updated after the results of the final of the 8th edition.

 Cooland and  Krakøv were supposed to be in Pot 2 and 5 respectively, but withdrew for an edition, unfortunately.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Voting[edit | edit source]

  • All competing countries are obliged to vote in their own semi final. Failing to do so will result in a disqualification of the entry and risk to lose their spot in the final.
  • The automically qualified countries were assigned one semi final they are obliged to vote in.
  • The competing countries are free to broadcast and vote in the other semi final if they wish to do so. Their votes will be counted towards with the international jury along with the votes from the finalists.
  • There will be 11 qualifiers from each semi final. The top 10 will qualify directly, while the 11th qualifier will be the highest ranked country by the international jury that did not finish in the top 10.


Returning Artists[edit | edit source]

Artist Country Previous edition Previous country represented Previous result
Jenni Vartiainen  Hellheim YSC 5  Calf Tides 12th (SF)
Katy B  Séneca YSC 1  Calf Tides 2nd
Katy Perry (ft. Skip Marley)  Graustark YSC 2  Destiny 2nd
Kygo (ft. Selena Gomez)  Auryville YSC 1 (with Conrad Sewell)  Fire Island 10th (SF)
Natalia Jiménez (ft. Ednita Nazario)  Vallésta YSC 5  United Fulania 2nd
Sabrina Carpenter  Mistralton YSC 5  Hastwyn 19th

Participating countries[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Calf Tides, Fire Island and Kalipolis also need to vote in this semi final.

Draw Country Artist Song Place Points
1  Uff Da Sofia Reyes ft. Reykon Llegaste Tu 4 84
2  Sunville Republic Lucas Lucco Mozão 12 56
3  Xenxusia BILLY Not Over You 20 36
4  Southern Slavonia Hardwell feat. Jonathan Mendelsohn Echo 2 94
5  Alvinia Malou Tous Eipes Pos 5 82
6  Kashykia MÉLOVIN Na Vzlyot 14 52
7  Arcorar Nina Kraljić Snijeg 1 96
8  Mba Yseult La Vague 15 50
9  Vallésta Ednita Nazario ft Natalia Jiménez No 17 47
10  Niterus Kingdom HomeTown The Night We Met 21 33
11  Julbrendsen Isles Cascada Run 8 66
12  Folklandia Dzejla Ramovich Ruza 19 44
13  Sakamichiland Sandra Nurmsalu Mängurõõm 10 59
14  Limania Claudia Leitte ft. Daddy Yankee Corazón 22 33
15  Teardrop Islands Lana del Rey Love 13 54
16  Coco Islands DARA K'vo ne chu 11 56
17  Bartistan Saida Chittu Gul 3 88
18  Graustark Katy Perry ft. Skip Marley Chained To The Rhythm 16 47
19  Tilobe Taylor Swift Sweeter Than Fiction 23 13
20  Vaguelone Bay Hélène Ségara L'envol 9 64
21  Orange Island Loreen We Got The Power 18 45
22  Mistralton Sabrina Carpenter Thumbs 7 67
23  Volbaria Hillary Duff Sparks 6 68

Semi Final 2[edit | edit source]

Fire Island, Saint-Milo and The Kaju's also need to vote in this semi final.

Draw Country Artist Song Place Points
1  Bazankaiya Dana Sokolova Razvedi Nebo 18 38
2  Phytopia Melisses TO KYMA 22 21
3  Campre RuPaul Sissy That Walk 2 103
4  Lazanistan Olga Romanovskaya Derzhi Menya Krepche 14 44
5  Mexerica Imagine Dragons Believer 9 60
6  United Fulania Jessey & Joy Ecos de Amor 3 101
7  Platonia Gia Love Falling 20 34
8  Medenia Vlaho Bla Bla 21 31
9  Phoenix Bay Konstantinos Koufos Metro Anistrofa 16 42
10  Auryville Kygo ft. Selena Gomez It Ain't Me 17 40
11  Hellheim Jenni Vartiainen Turvasana 6 72
12  Vijamar Carly Rae Jepsen Run Away With Me 15 44
13  Aevyntiria Sin Fang ft. Jónsi Candyland 8 66
14  Zänä Ana Mena ft. CNCO Ahora Lloras Tú 4 84
15  Hispanvs Terra Aneeka Ojo Por Ojo 10 53
16  Shotländ Brandi Carlile The Story 12 51
17  Schneidsen-Dresselstein Chima 100 Elefanten 19 35
18  Destiny TAL Le temps qu'il faut 5 82
19  Hastwyn Rachel Platten Better Place 11 52
20  Asgardia Anouk For Bitter or Worse 7 70
21  South Keipoppia K.A.R.D Don't Recall 13 50
22  Séneca Katy B Still 1 103

Finalists[edit | edit source]

The top 5 of the final will be directly qualified to the final of the 10th edition.

Draw Country Artist Song Place Points
1  Mistralton Sabrina Carpenter Thumbs 6 130
2  Alvinia Malou Tous Eipes Pos 8 123
3  Mba Yseult La Vague 17 95
4  Asgardia Anouk For Bitter or Worse 18 91
5  Zänä Ana Mena ft. CNCO Ahora Lloras Tú 16 96
6  Séneca Katy B Still 20 85
7  Destiny TAL Le temps qu'il faut 4 141
8  Bartistan Saida Chittu Gul 19 87
9  Uff Da Sofia Reyes ft. Reykon Llegaste Tu 7 125
10  Hispanvs Terra Aneeka Ojo Por Ojo 15 101
11  Hellheim Jenni Vartiainen Turvasana 9 121
12  Southern Slavonia Hardwell feat. Jonathan Mendelsohn Echo 13 107
13  The Kaju's Joe Moore Invincible 12 113
14  Mexerica Imagine Dragons Believer 3 145
15  Vaguelone Bay Hélène Ségara L'envol 27 49
16  Volbaria Hillary Duff Sparks 22 74
17  Lazanistan Olga Romanovskaya Derzhi Menya Krepche 11 113
18  Campre RuPaul Sissy That Walk 5 140
19  Julbrendsen Isles Cascada Run 21 75
20  Calf Tides First Aid Kit My Silver Lining 10 118
21  Sakamichiland Sandra Nurmsalu Mängurõõm 23 73
22  Arcorar Nina Kraljić Snijeg 1 153
23  Aevyntiria Sin Fang ft. Jónsi Candyland 26 54
24  Fire Island Isaiah It's Gotta Be You 25 60
25  United Fulania Jessey & Joy Ecos de Amor 2 150
26  Saint-Milo Sidoine Si on ne vit qu'une fois 14 101
27  Kalipolis MUNA I Know A Place 24 64

Results[edit | edit source]

Table key
  Qualifier
  Jury qualifier

Semi Final 1[edit | edit source]

Draw Country Place Points Uff Da Sunville Republic Xenxusia Southern Slavonia Alvinia Kashykia Arcorar Mba Vallésta Niterus Kingdom Julbrendsen Isles Folklandia Sakamichiland Limania Teardrop Islands Coco Islands Bartistan Graustark Tilobe Vaguelone Bay Orange Island Mistralton Volbaria
1  Uff Da 4 84 x 12 3 4 6 3 12 2 6 2 5 12 3 5 5 4
2  Sunville Republic 12 56 x 12 8 10 8 4 6 2 6
3  Xenxusia 20 36 x 2 7 1 6 6 8 6
4  Southern Slavonia 2 94 10 x 4 1 2 12 8 12 2 2 3 6 4 12 8 8
5  Alvinia 5 82 1 10 1 8 x 8 7 2 12 6 4 10 12 1
6  Kashykia 14 52 10 6 x 1 3 4 7 12 5 4
7  Arcorar 1 96 5 6 12 10 6 x 12 10 10 4 8 5 4 4
8  Mba 15 50 6 7 3 1 5 x 5 1 7 5 10
9  Vallésta 17 47 8 5 6 x 4 4 7 1 12
10  Niterus Kingdom 21 33 2 3 4 x 1 6 2 5 7 2 1
11  Julbrendsen Isles 8 66 7 1 8 2 4 6 3 x 7 2 1 7 8 3 7
12  Folklandia 19 44 4 1 2 5 12 7 5 x 8
13  Sakamichiland 10 59 3 12 12 5 x 10 6 8 3
14  Limania 22 33 5 10 x 6 2 8 1 1
15  Teardrop Islands 13 54 8 7 3 1 x 10 8 12 5
16  Coco Islands 11 56 2 4 4 10 5 1 1 8 12 x 1 8
17  Bartistan 3 88 6 5 10 7 5 7 5 8 7 5 7 3 x 4 6 3
18  Graustark 16 47 4 3 3 5 10 1 3 x 2 6 10
19  Tilobe 23 13 2 x 7 2 2
20  Vaguelone Bay 9 64 3 8 10 2 7 10 12 12 x
21  Orange Island 18 45 6 3 10 4 3 5 4 x 10
22  Mistralton 7 67 12 2 8 3 1 10 1 7 10 6 x 7
23  Volbaria 6 68 7 2 8 12 7 4 3 10 3 12 x

Semi Final 1 International Jury[edit | edit source]

Place Country Points Calf Tides Fire Island Kalipolis Saint-Milo Lazanistan Séneca Hispanvs Terra Zänä
1  Mba 56 10 4 6 12 12 12
2  Uff Da 42 6 8 10 10 8
3  Sunville Republic 34 2 6 12 7 7
4  Vallésta 29 5 6 5 6 7
5  Limania 27 4 1 2 8 8 4
6  Graustark 26 12 6 8
7  Coco Islands 25 7 8 10
8  Niterus Kingdom 23 7 8 2 4 2
9  Mistralton 21 4 12 5
10  Alvinia 20 12 3 5
11  Folklandia 19 1 10 1 6 1
12  Vaguelone Bay 18 3 4 1 10
13  Kashykia 17 7 10
13  Xenxusia 17 10 3 4
15  Teardrop Islands 13 7 5 1
15  Sakamichiland 13 7 3 3
15  Volbaria 13 8 2 2 1
18  Julbrendsen Isles 12 12
19  Arcorar 11 5 4 2
19  Bartistan 11 5 3 3
21  Southern Slavonia 7 5 2
21  Orange Island 7 1 6
23  Tilobe 3 3
Information

 Mba qualified as the IJ winner

Semi Final 2[edit | edit source]

Draw Country Place Points Bazankaiya Phytopia Campre Lazanistan Mexerica United Fulania Platonia Medenia Phoenix Bay Enzowood Hellheim Vijamar Aevyntiria Zänä Hispanvs Terra Shotländ Esdonia Destiny Hastwyn Asgardia South Keipoppia Séneca
1  Bazankaiya 18 38 x 5 5 5 2 3 12 2 2 2
2  Phytopia 22 21 x 4 2 2 1 2 10
3  Campre 2 103 8 7 x 12 12 5 8 12 10 12 5 12
4  Lazanistan 14 44 6 x 3 10 3 2 5 2 12 1
5  Mexerica 9 60 12 x 3 1 12 3 10 1 8 3 3 4
6  United Fulania 3 101 8 6 6 x 8 1 5 4 10 4 8 5 6 8 6 5 3 8
7  Platonia 20 34 5 2 x 3 3 4 7 7 2 1
8  Medenia 21 31 6 2 4 x 3 7 8 1
9  Phoenix Bay 16 42 3 3 12 x 2 7 5 2 1 7
10  Auryville 17 40 3 7 7 x 4 12 1 6
11  Hellheim 6 72 5 8 8 1 1 x 6 6 10 3 3 4 5 12
12  Vijamar 15 44 2 4 10 x 4 4 10 10
13  Aevyntiria 8 66 1 1 12 5 7 x 8 1 7 10 8 6
14  Zänä 4 84 2 12 3 7 12 10 1 8 6 1 x 7 4 1 10
15  Hispanvs Terra 10 53 7 7 4 6 7 3 8 6 x 5
16  Shotländ 12 51 1 1 5 7 8 5 6 x 12 6
17  Schneidsen-Dresselstein 19 35 10 5 8 2 1 x 2 7
18  Destiny 5 82 4 10 10 10 6 6 4 12 4 2 x 8 6
19  Hastwyn 11 52 2 10 2 8 10 3 4 10 x 3
20  Asgardia 7 70 12 1 7 12 5 7 10 12 x 4
21  South Keipoppia 13 50 5 4 10 2 6 1 5 5 8 4 x
22  Séneca 1 103 6 4 4 3 7 8 6 10 3 12 12 8 6 7 7 x

Semi Final 2 International Jury[edit | edit source]

Place Country Points Fire Island Saint-Milo The Kaju's Uff Da Julbrendsen Isles Coco Islands Mistralton Mba Southern Slavonia Xenxusia
1  Lazanistan 48 5 8 12 5 12 6
2  Hispanvs Terra 39 7 12 7 6 7
3  Phoenix Bay 37 8 12 6 8 3
4  Schneidsen-Dresselstein 35 12 8 7 8
5  Hastwyn 31 12 7 12
5  Phytopia 31 6 3 12 10
5  Hellheim 31 4 12 10 3 2 2 2
8  Campre 29 3 10 6 5 5
8  United Fulania 29 10 4 1 10 1 3
10  Destiny 26 8 1 7 7 8 3
11  Séneca 25 6 7 1 4 5 1 1
12  Mexerica 24 10 2 3 4 6 5 4
13  Auryville 23 2 6 8 7 2
13  Medenia 23 1 4 5 1 1 10 2
13  Asgardia 23 5 10 8
16  Bazankaiya 22 4 5 1 12
16  Vijamar 22 2 10 10
18  Zänä 18 3 8 4 3
19  Shotländ 17 5 6 6
20  South Keipoppia 13 2 4 7
21  Platonia 7 3 4
22  Aevyntiria 2 2
Information

 Lazanistan qualified as the IJ winner

Final[edit | edit source]

Draw Country Place Points Mistralton Alvinia Mba Asgardia Zänä Séneca Destiny Bartistan Uff Da Hispanvs Terra Hellheim Southern Slavonia The Kaju's Mexerica Vaguelone Bay Volbaria Lazanistan Campre Julbrendsen Isles Calf Tides Sakamichiland Arcorar Aevyntiria Fire Island United Fulania Saint-Milo Kalipolis Enzowood Bazankaiya Coco Islands Folklandia Graustark Hastwyn Kashykia Limania Medenia Niterus Kingdom Orange Island Phoenix Bay Phytopia Platonia Esdonia Shotländ South Keipoppia Sunville Republic Teardrop Islands Tilobe Vallésta Vijamar Xenxusia
1  Mistralton 6 130 x 1 1 12 4 4 6 8 12 2 3 12 1 8 7 12 10 8 8 1 8 1 1
2  Alvinia 8 123 7 x 1 3 10 7 12 8 1 7 8 12 7 7 7 8 4 10 2 2
3  Mba 17 95 x 10 12 10 8 12 5 4 10 5 5 1 5 1 4 3
4  Asgardia 18 91 x 2 5 5 10 10 3 4 5 5 8 10 4 6 1 7 3 3
5  Zänä 16 96 3 4 x 8 4 3 7 7 3 8 8 2 4 12 6 12 5
6  Séneca 20 85 2 12 x 7 5 6 6 2 3 7 4 8 1 2 5 2 2 1 10
7  Destiny 4 141 8 4 x 4 4 2 4 7 12 4 4 2 10 7 10 3 12 10 10 10 10 1 3
8  Bartistan 19 87 1 5 5 6 x 2 1 8 10 1 5 8 3 6 8 3 1 6 2 6
9  Uff Da 7 125 2 5 7 x 1 2 4 6 10 2 12 6 3 3 5 3 3 3 4 12 10 2 12 8
10  Hispanvs Terra 14 101 8 6 2 6 x 12 10 4 4 10 4 5 4 4 1 7 7 7
11  Hellheim 9 121 10 6 6 8 1 x 8 6 2 3 7 6 5 10 1 6 6 8 4 1 8 4 5
12  Southern Slavonia 13 107 6 7 6 x 4 4 5 2 10 3 6 12 2 10 6 6 6 12
13  The Kaju's 11 113 8 2 6 2 10 6 x 1 8 5 8 6 2 8 7 5 8 8 10 3
14  Mexerica 3 145 6 3 5 3 12 6 x 3 10 12 7 3 8 1 12 10 7 12 8 6 7 4
15  Vaguelone Bay 27 49 3 5 10 5 2 x 1 7 6 4 2 1 3
16  Volbaria 22 74 12 1 2 7 x 1 7 10 6 4 2 12 6 4
17  Lazanistan 11 113 7 10 1 3 3 8 7 x 2 5 1 3 7 5 10 7 8 12 4 5 5
18  Campre 5 140 12 7 12 1 12 5 12 x 8 8 8 10 6 2 5 7 12 5 8
19  Julbrendsen Isles 21 75 10 7 1 5 1 3 10 3 x 5 2 1 3 1 4 6 8 5
20  Calf Tides 10 118 8 4 3 7 10 8 10 x 12 10 1 7 2 4 10 7 2 1 12
21  Sakamichiland 23 73 3 12 3 1 5 x 10 2 6 4 4 12 2 6 3
22  Arcorar 1 153 12 3 2 7 10 12 12 8 x 4 7 6 4 5 5 12 1 7 6 12 7 5 6
23  Aevyntiria 26 54 2 10 8 1 1 1 x 6 7 5 7 6
24  Fire Island 25 60 3 5 4 2 6 2 x 6 3 2 3 3 4 7 10
25  United Fulania 2 150 5 8 7 10 4 6 7 6 8 3 6 7 x 12 10 1 5 8 2 5 10 8 10 2
26  Saint-Milo 14 101 1 12 2 8 7 4 12 3 12 12 x 1 2 3 5 2 2 1 12
27  Kalipolis 24 64 4 4 4 5 3 12 2 5 1 x 3 5 12 4
Information:

 South Keipoppia and  Xenxusia failed to vote in the final and are therefor not eligible to compete in Youro Song Contest 10.

12 points[edit | edit source]

12 points
N° of 12 points Country From
5  Arcorar Alvinia, Folklandia, Niterus Kingdom, Southern Slavonia, The Kaju's
 Campre Asgardia, Hellheim, Lazanistan, Mexerica, Phoenix Bay
 Saint-Milo Fire Island, Mba, Sakamichia, United Fulania, Vijamar
4  Mexerica Aevyntiria, Destiny, Graustark, Orange Island
 Mistralton Auryville, Hastwyn, Julbrendsen Isles, Uff Da
3  Uff Da Coco Islands, Sunville Republic, Vallésta
2  Alvinia Kalipolis, Vaguelone Bay
 Calf Tides Arcorar, Phytopia
 Destiny Campre, Limania
 Kalipolis Calf Tides, Schneidsen-Dresselstein
 Mba Hispanvs Terra, Séneca
 Sakamichiland Bartistan, Kashykia
 Southern Slavonia Bazankaiya, Tilobe
 Volbaria Mistralton, Teardrop Islands
 Zänä Medenia, Platonia
1  Hispanvs Terra Volbaria
 Lazanistan Shotländ
 Séneca Zänä
 United Fulania Saint-Milo
0  Aevyntiria None
 Asgardia
 Bartistan
 Fire Island
 Hellheim
 Julbrendsen Isles
 The Kaju's
 Vaguelone Bay

Other countries[edit | edit source]

Eligibility for potential participation in the Youro Song Contest requires a national broadcaster with active YBU membership that would be able to broadcast the contest. The YBU will issue an invitation of participation in the contest to all active members. The following countries that competed in the 8th edition gave the following statements regarding their participation in this edition:

Withdrawing countries[edit | edit source]

  •  Cooland decided to take a break from the contest however they have not ruled out a return to the contest.
  •  Krakøv decided to take a break from the contest however they have not ruled out a return to the contest.
  •  Putistán failed to vote in the final of the previous edition and was therefor not eligible to compete in this edition.

See also[edit | edit source]